Zgodnie z zarządzeniem Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Nr 66/2024 z dniem 18 kwietnia 2024 roku została utworzona Klinika Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii poprzez podział Kliniki Pediatrii I Wydziału Lekarskiego.
Bazą kliniczną Kliniki Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii jest:
- Oddział Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii
- Poradnia Diabetologiczna dla Dzieci
Klinika jest największym ośrodkiem diabetologii dziecięcej w województwie mazowieckim. Dzieci i młodzież z cukrzycą leczeni są z zastosowaniem nowoczesnych technologii – pomp insulinowych, systemów do ciągłego pomiaru stężenia glukozy (CGM), aplikacji do odczytu danych: z glukometrów, aplikacji do odczytu pomp insulinowych, CGM oraz aplikacji do edukacji z zakresu żywienia. Diagnostyka i leczenie pacjentów prowadzone są zgodnie z obowiązującymi standardami.
Prowadzimy zajęcia z pediatrii dla studentów 6. roku Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Oferujemy naszym studentom zapoznanie się z diagnostyką i leczeniem dzieci z następującymi schorzeniami:
- Różne typy cukrzycy i choroby współwystępujące z cukrzycą,
- Nadwaga , otyłość , zespół metaboliczny,
- Hipoglikemia,
- Kwasica ketonowa,
- Choroby rzadkie,
- Hipercholesterolemia rodzinna,
- Pacjenci ze schorzeniami ogólnopediatrycznymi
Klinika posiada akredytację do prowadzenia specjalizacji z pediatrii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej oraz szkoleń specjalizacyjnych z zakresu diabetologii dziecięcej. Organizujemy kursy dla lekarzy do specjalizacji z diabetologii oraz prowadzimy wykłady na kursach specjalizacyjnych z zakresu diabetologii oraz endokrynologii i diabetologii dziecięcej.
Współpracujemy z Fundacją dla Dzieci i Dorosłych z Cukrzycą, lekarze, pielęgniarki i studenci wyjeżdżają na kolonie i obozy dla dzieci z cukrzycą, prowadzimy wykłady i szkolenia dla osób z cukrzycą oraz edukatorów z zakresu diabetologii. Od ponad 10 lat organizujemy co roku konferencję przeznaczoną dla zespołów terapeutycznych, która dotyczy praktycznych aspektów leczenia cukrzycy typu 1.
Prowadzimy szereg badań naukowych z zakresu diabetologii, w tym badania niesponsorowane międzynarodowe, wieloośrodkowe, podwójnie zaślepione, randomizowane, kontrolowane placebo.